MDŽ špeciál: Základná výbava na sebaobranu

Image by ElisaRiva from Pixabay

Pri príležitosti MDŽ sme si pre vás pripravili nie len deň, ale celý mesiac v ktorom vám budeme prinášať články pre ženy. Ale články možno trochu iné než na aké ste zvyknuté zo ženských magazínov, oprostené od klišé, články naozaj užitočné. Články o ženách a pre ženy, ale bez pátosu MDŽ ako si ho pamätáme z čias socializmu. Ako prvý sme si pre vás pripravili článok o tom, čo si zaobstarať aby sme sa na ulici v každej situácii cítili bezpečnejšie. Oslovili sme preto Júliusa, ktorý má skúsenosti s predajom sebaobranných pomôcok a v snahe poskytnúť čo najlepšie poradenstvo viaceré sebaobranné pomôcky na sebe vyskúšal. 

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať, v skutočnosti považujeme (my, rozumej časť ženskej zložky píšucej články na tento web) za vhodnejší darček k MDŽ ako karafiát. Lebo podporuje ženu k tomu aby sa cítila silná a samostatná a je zbavený politického pátosu či už zprava alebo zľava.

Sebaobrana nie je len pre ženy

Už pri prvej zdanlivo ľahkej otázke, kedy by si  žena mala sebaobranné pomôcky nás Július uvádza na správnu mieru: „Aj keď je článok vias orientovaný na ženy, je potrebné uviesť na pravú mieru, že tieto pomôcky by si nemali zaobstarať len ženy. Rovnako potrebné môžu byť aj pre mužov“. Sám ich pri sebe nosí, hoci by sa mohlo zdať, že ich nepotrebuje. Vysoký, mladý, pevne stavaný, nie je prototypom človeka ktorého si predstavujeme v situácii vyžadujúcujej pomoc sebaobranných prostriedkov. „I keď by som sa vedel možno obrániť aj inak, vždy treba hľadať spôsoby, ako vyriešť konflikt s čo najmenším dopadom pre zúčastnených. Najskôr sa snažím konfliktu vyhnúť a ak to nie je možné hľadám rozumný spôsob ako zo situácie von.“ Chrániť sa potrebujú muži aj ženy rôznych vekových kategórii, útočníkom nemusí byť iba muž, túžiaci po žene, ako je stereotypná predstava. Nebezpečenstvo môžu predstavovať aj zvery, osoby ktoré poznáme ak vznikne vyhrotený konflikt, páchatelia lúpežných prepadnutí, osoby pod vplyvom látok, ktoré menia vnímanie a reakčné schopnosti, ktorých správanie môže byť ťažko predvídateľné. Dodáva: „My muži sme ale predsa hovadá takže ženám nákup takýchto pomôcok rozhodne odporúčam. Aj mame, aj babke, agresia s vyšším vekom zázračne nevymizne.“

Ako sa brániť?

„Keď sa pýtate na najúčinnejšie spôsoby prostriedky, asi myslíte okrem legálneho nosenia zbrane a streliva, na ochranu osoby a majetku i pravidelného tréningu so zbraňou ( zbrojného preukazu a aktívneho tréningu streleckého športu…)  (smiech)“  V takom prípade by som jednoznačne odporúčal siahnuť po sebeobrannom spreji. Dôležité je však dobre si vybrať.

Pre neznalých pomerov je zistením aj to že ochranný sprej nie je jeden produkt, ale je ich viac druhov s rôznymi využitiami a rôznymi kvalitatívnymi rozdielmi. 

Okrem toho taký osobný alarm nikdy nie je zlý. Nikomu nie je ublížené, pretože sa jedná iba o nástroj, ktorý vydáva odradzujúci zvuk a môže privolať pomoc alebo odradiť páchateľa.

Ako vybrať správny obranný sprej?

V prvom rade na ochranných sprejoch nie je dobré šetriť, ak sa o šetrení vôbec pri tak malej položke dá baviť, dobrý sprej sa dá kúpiť za 6-15 EUR a tých pár eur ušetrených na lacnejšom produkte sa môže v prípade konfliktnej situácie vypomstiť. Lacnejšie obranné spreje nemusia byť dostatočne koncentrované aby odradili rozzúreného psíka, ale aj človeka ktorý má otupené zmysly. Nie je to produkt dennej potreby, naozaj platí „Better safe than sorry“

Charakteristiky, budú zjednodušené, pretože nepredpokladám, že priemernú ženu zaujímajú detailné technické vlastnosti tohto druhu výrobkov. Ehm… vlastne priemernému mužovi by to tiež asi tak stačilo. 

Ako obranné spreje fungujú?

Obranný sprej pôsobí na sliznice, po zasiahnutí útočník kašle, slzí, dusí sa, má problémy s dýchaním alebo zvracia. Nemá trvalé následky na zdraví. Podľa použitej účinnej látky sa rozlišujú:

Prírodné spreje- najsilnejšie účinky trvajú 30-60 minút podľa druhu a rozsahu zasiahnutia a diskomfort pretrváva ďalších pár hodín.

Syntetické spreje- výraznejšie účinky, ktoré pretrvávajú niekoľko hodín a diskomfort môže byť prítomný aj niekoľko dní.

Ale čo ak…

Už keď sa začíname pýtať sa Július smeje… Zafúka vietor a nastriekam si to do očí. Toto považujeme skôr za urband legend( poveru) spojenú s touto témou. Neviem o tom že by niekto reálne zažil také niečo, je to skôr nepravdepodobné. Podstatne častejšie sa stáva, že ľudia v strese použijú obranný sprej a následne vbehnú do toho „obláčika“, čo je riziko najmä pri rozprašovacích. Na to si dávajte pozor. Ak náhodou aj fúka vietor a my sme si toho vedomí, otočíte sa chrbtom a nastriekate sprej jednoducho do priestoru za seba…

Ak ste však „šikovní“ alebo proste máte to „šťastie“  preplachujte si oči veľkým množstvom vody, ideálne pod sprchou- ľahké opláchnutie nepomáha, skorej naopak. Pri zasiahnutí prírodným sprejom pomáha aj oplachovanie zasiahnutých častí mliekom.

Rovnaká veľkosť, rovnaká cena ale iba jeden vám môže zachrániť život.

Sú medzi jednotlivými druhmi nejaké rozdiely?

Samozrejme. Sú tri základné druhy Rozprašovacie, lúčové, či gélové/penové a každé majú svoje špecifiká.

Rozprašovacie sú najintuitívnejšie na obsluhu chytíš a rozprášiš ako deodorant, len teda nemieriš na seba, to neodporúčam 😊. Účinný dostrek majú do 2,5 m. Majú najrýchlejší nástup účinku a je najľahšie s nimi zasiahnuť útočníka alebo zvieratko v rýchlom pohybe. 

Takže  sú najlepšie?

Také ľahké to nie je, majú aj svoje nevýhody. Ako som spomínal, môže sa ti stať, že vbehneš do hmly a zasiahneš aj seba. Niektoré značky na niektorých trhoch tento produkt už ani nepredávajú, nie je po nich dopyt, kvôli bezpečnosti seba samého. Ďalej je veľmi nevhodný na použitie v interiéri. Ďalšia vec čo tiež rozhodne neodporúčam je použiť dva krát ten istý sprej. Napríklad firma Sabre garantuje už pri ich najmenších modeloch 15 krátkych streknutí účinnej látky, no v stresovej situácii si naozaj nikto nebude počítať, koľko už zo spreja vystriekal a hlavne, v týchto situáciách máme extrémne skreslené vnímanie reality.  sú na jedno použitie a ak aj ostane po použití nejaký zbytok nemusí byť dostatočný na druhé použitie, čo by bolo dosť nepríjemné zistiť v ostrej situácii. Ak ho požiješ raz, či už na tréning alebo na ostrú situáciu, svojmu spreju poďakuj, že ťa chránil vyhoď ho a díky čauko.

Lúčový, funguje tak, že úzky lúč tekutiny výraznej farby zasiahne útočníka až na vzdialenosť 3-3,5 m. Balenie by malo obsahovať dosť tekutiny na to, aby sa človek zorientoval a namieril, ideálne na tvár, ale čiastočne účinné je aj zasiahnutie hrude, len nástup účinku trvá dlhšie, ako keď sa podarí zasiahnuť priamo tvár.  

Pri úzkom lúči je menšia pravdepodobnosť zasiahnutia seba samého.  Určite sa doporučuje kúpiť si pár sprejov a vyskúšať si ich použitie „na nečisto“ aby človek v strese nemusel prichádzať na to ako sprej obsluhovať. Bývajú aj vo verziách so svetielkom, ktoré pomôže rozoznať hrozbu a prípadne mieriť účinnejšie.

Gél/pena najvhodnejší prostriedok  do interiéru , či už auta, predajne alebo bytu s dosahom 3 – 5 m. Nie je prchavý, treba trafiť do tváre ak aj netrafíš, nestrácaj nádej útočník si ho spravidla roznesie po tvári sám. Má pomalší nástup účinku, tiež je výraznej farby a predstavuje najmenšie riziko samozasiahnutia.

Keďže nemusíme byť korektní, ani sledovať konkrétne predajné ciele lebo to nie je reklamný článok môžeme rozprávať otvorene aj o konkrétnych značkách, Keďže je to asi užitočnejšie ako vám porozprávať všeobecné charakteristiky a nechať vás na základe toho tovar dohľadávať.

Pri obranných sprejoch stoja za zmienku nie len, ale aj tieto.

Saber, najsilnejší prírodný sprej na trhu, sú červenej farby a obsahujú UV marker, ktorý umožňuje identifikáciu páchateľa aj 2-3 dni po útoku.

https://www.municak.sk/obranny-sprej-oc-sabre-red-jet-22ml-22g lúčový 

https://www.municak.sk/obranny-sprej-oc-sabre-red-fog-16ml-15g rozprašovací 

https://www.municak.sk/sabre-obranny-sprej-oc-red-gel-runner-22g-p-22j-oc-02- gél 

Zaujímavosťou je napríklad aj sprej v tvare rúžu : 

https://www.municak.sk/obranny-sprej-oc-sabre-red-jet-16ml-22g-ruz

či pera : 

https://www.municak.sk/obranny-sprej-oc-sabre-red-jet-pero

Tornado silou porovanteľné, sú aj vo verzii so svietidlom, ktoré umožňuje lepšie identifikovať nebezpečenstvo/lepšie namieriť obranu.

https://www.municak.sk/esp-obranny-sprej-oc-tornado-so-svetlom-50ml

CR Extrem najsilnejší sprej na trhu. Jedná sa o syntetický výrobok, exituje vo verzii so svetielkom, jeho predaj je obmedzený iba na niektoré krajiny ale v ČR a SR je povolený. Najvyššia účinnosť proti útočníkom pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok.

https://www.municak.sk/obranny-sprej-cr-extrem-power-40ml rozprašovací cr 

Pri cestovaní si vopred treba overiť, či sú tieto ochranné podmienky v uvedenej krajine povolené a aké sú podmienky za ktorých ich môžete použiť.

Alarmy

Zaujímavý doplnok k sebaobranným prostriekom je určite osobný alarm. Existujú rôzne prevedenia, modely a veľkosti. Veľmi obľúbené sú malé modely vhodné na kľúče, či kabelku. 

Princíp je však stále rovnaký. Alarm aktivuje, a začne vydávať  kakofonny zvuk až do 120 decibelov, čím nie len páchateľa rozruší ale aj upriami pozornosť na prebiehajúci útok čo má často za následok, že sa páchateľ rozhodne svoje konanie zanechať.

Za zmienku, stoja dva základné druhy alarmov.

Jeden v podobe prívesku sa nosí spravidla pripnutý na kľúčoch/kabelke a aktivuje sa trhnutím. Tento alarm sa nedá len tak ľahko vypnúť stlačením gombíku, bolo by potrebné dať do alarmu naspäť poistku, čo páchateľ v rýchlosti nie je úplne schopný zrealizovať, alebo alarm úplne fyzicky zničiť. A to ani s mojimi skoro sto kilami nie je niečo, čo sa dá vykonať rýchlo.

Druhý alarm je vhodný napr. pri cestovaní. Je to alarm ktorý má pohybový senzor, ktorý „stráži“ až na vzdialenosť 5 metrov a rovnako po tom ako niekto naruší stráženú plochu spustí výrazný zvukový signál.

Samé o sebe alarmy nemusia poskytovať dostatočnú ochranu, ale spolu napr. s ochranným sprejom môťu výrazne zvýšiť šancu na úspešnú ochranu v prípade útoku.

Zlaté pravidlo

Ani ten najlepší prostriedok vám nepomôže, keď nebude dostupný. V situáciách kde existuje riziko, je potrebné vytiahnuť obranný prostriedok z čiernej diery ktorou je ženská kabelka a mať ho vo vrecku, v ruke alebo pri športe na ruke.

Čo by chcel  mal Július  v kabelke keby na neho útočili ?

V kabelke asi nič, ale v ruke asi lúčový sprej. Sám ho nosievam pri sebe, nie je to ani pre muža hanba. Človek nechce v každej situácii využívať obranné prostriedky s vážnejšími následkami. Rovnako nechce človek prísť zbytočne do fyzického kontaktu s útočníkom ak sa tomu dá vyhnúť.

Ak nie je možnosť konfliktu sa vyhnúť považujem za najlepšie riešenie kombináciu alarmu a lúčového obranného spreja (po tom ako ste si jeho použitie nacvičili).

Každá situácia je iná a univerzálne správna odpoveď neexistuje. Ak máte špeciálne potreby pýtajte sa. Aj keď a kamenné predajne nie sú otvorené lepšie e-shopy vám radi poradia s výberom.

Článok nie je sponzorovaný, priložené linky sú iba pre jednoduchšie dohľadanie pri tých čo majú záujem si niektorý výrobok kúpiť. Nakúpte kde chciet, hlavne buďte v bezpečí.

P.S. Ak máte akékoľvek otázky, píšte do komentárov a pokúsime sa Vám zistiť odpoveď 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s